Jó, hogy végre nő azok száma, akik a diplomáciai megoldás fontosságáról beszélnek, amelyet mi hosszú ideje hangsúlyozunk. Erre Donald Trump megválasztásával most minden eddiginél nagyobb esélyünk nyílik. Több mint ezer nappal a háború kitörése után bőven itt lenne az ideje, hogy a fegyverszünet, béketárgyalások kérdése álljon középpontban. Az Európai Parlamentben a Patrióta frakció nevében felszólalva egyedül maradtam a héten, aki nyíltan ezt szorgalmazta. A jelenlegi washingtoni és brüsszeli elit körében továbbra is háborús pszichózis uralkodik.
A Biden-adminisztráció engedélyezte Ukrajnának a nagy hatótávolságú, Egyesült Államok által küldött rakéták orosz területen történő használatát, de a háborús készülődés fokozódása látható más nagy nyugati államokban is.
Hatalmas a kockázata az eszkalációnak, a háború kiterjedésének, ami számunkra – szomszédos országként – katasztrofális következményekkel járna. A brüsszeli háborúpárti többség továbbra is úgy gondolja, hogy még több fegyverszállítással, a pénzügyi és katonai támogatás növelésévél Ukrajna meg tudja nyerni ezt a háborút. Pedig világosan látszik, a nyugati liberális vezetők és a brüsszeli bürokraták eddigi Ukrajna-stratégiája megbukott: a mérhetetlen mennyiségű pénz és fegyverszállítás nem hozta közelebb a háború végét. Mi ezzel szemben azt mondjuk, hogy ennek a konfliktusnak nincs katonai megoldása, a harctéren csak halál és pusztítás van.
Meggyőződésem, egy háborús konfliktusban az életek mentése és a szenvedők megsegítése a legfontosabb. Ezért hangsúlyozzuk következetesen, hogy eszkaláció helyett mielőbbi tűzszünet és béketárgyalások kellenek, amihez a diplomáciai csatornák megnyitására és párbeszédre van szükség. Bízunk benne, hogy Trump elnökkel és egy erős, békepárti republikánus vezetéssel sikerülhet mihamarabb véget vetni a háborúnak.
Mikor lesz, lehet a második legnagyobb frakció a Patrióták az EP-ben?
Önmagában hatalmas siker, hogy ilyen rövid alatt megszerveztük a Patrióták Európáért frakciót, amely a harmadik legnagyobb erő lett az Európai Parlamentben.
Az elmúlt hónapokban tovább tudtunk erősödni, így már 86 képviselő alkotja 14 pártból és 13 országból. Az is bebizonyosodott, hogy velünk meg tud lenni a jobboldali többség az Európai Parlamentben.
Ezért elsődleges az Európai Néppárt felelőssége, hogy a balliberális oldalon köti meg elvtelen paktumait, vagy a választóinak ígért konzervatív változás részévé válik. Ha a Néppárt tartaná magát a választóinak tett ígéretéhez, nem kicsinyes, szégyenteljes paktumokat kötne a status quo megőrzése érdekében, hanem a konzervatív jobboldalon keresne szövetségeseket, akkor tudnánk változást elérni, ahogy ez például a Venezuela-határozat esetében is történt.